Metronom a online bicí automaty

Pro někoho je to skvělý pomocník, jiný se s ním nikdy nesžije. Tak jako tak je hra s metronomem jednou z nejlepších technik cvičení, což potvrdí většina hudebních lektorů. Co ale vlastně takový metronom je? Zpravidla vypadá jako malá krabička, která vydává pravidelné klikání nebo pípání ve stejné rychlosti, jíž je možné libovolně měnit.

Proč bys ale měl s metronomem cvičit?

  • Výrazně si zlepšíš rytmické cítění – S metronomem dostaneš povědomí o rozložení not v hudbě včetně jejich délek nebo přesném usazení v toku písně. Díky tomu budou tvé údery do strun přesnější a daleko lépe ti půjde i učení nových písní.
  • Zdokonalíš se v nácviku rychlosti – Nemůžeš hned ze začátku za sebe sázet jeden tón za druhým, všechno má svůj čas. Díky metronomu si můžeš učení nové písně pěkně zpomalit v náročnějších pasážích a postupně přidávat rychlost. Vždy je lepší se učit těžší věci pomaleji, abys je správně zvládl a zlepšil se v technice hraní. Navíc hra v pomalejším rytmu výrazně zlepšuje tvé rytmické cítění.
  • S metronomem už nebudeš zrychlovat – Právě v samotných začátcích mají hudebníci (včetně bubeníků) tendence zrychlovat tempo hraní. Bez metronomu je v této fázi učení téměř jistotou, že neudržíš stabilní tempo, protože si drobných odchylek kolikrát ani nevšimneš. Můžeš si časem zkusit nechat hrát metronom jen na první dobu, která ti potvrdí či vyvrátí, jestli se držíš správného tempa.
  • Metronom ukáže tvůj pokrok – S malým pomocníkem velmi snadno zjistíš, jestli dokážeš konečně zahrát své oblíbené pasáže z písniček ve správném tempu. Pro každého hráče je to skvělý ukazatel toho, jak se postupně zlepšuje a zároveň ho to motivuje k dalšímu cvičení. Po chvilkách si můžeš přidávat BPM (beats per minute – počet úderů za minutu, tedy jednotka, která určuje rychlost metronomu) aby ses utvrdil v tom, že se veškerá tvá dřina vyplatila.
  • Bez metronomu do studia nechoď nahrávat – Jestli se chceš pokusit nahrát svůj první hit někde ve studiu, jakákoliv malá rytmická chybička může tvou snahu zničit. Aby ses podobným nepříjemnostem vyhnul, měj s sebou vždy metronom, který ti pomůže s rytmickou stabilitou a zahráním tónů ve správnou chvíli.
  • Typy metronomů

Starší ročníky si možná ještě vzpomenou na tradiční typ metronomu, jako je například tento:

Je to všestranný pomocník, k němuž nepotřebuješ vůbec žádné baterie nebo jiné napájení elektřinou. Jedná se o čistě mechanické zařízení, kde je tempo jednoduše ovlivňováno železným závažím, které rozkmitává kyvadlo vydávající charakteristický cvakavý zvuk.

Takový přístroj už ale spíše zabírá místa v antikvariátech, dnes se častěji setkáš s elektronickými metronomy, jež zpravidla bývají také součástí některých kytarových ladiček. Pomoci si můžeš i mobilními aplikacemi, jako například GuitarTuna, kde najdeš zdarma i ladičku. Nejsnáze najdeš metronom na počítači, kde můžeš do google vyhledávače zadat heslo metronom online a můžeš se okamžitě pustit do cvičení.

Může se stát, že ti hra s metronomem ze začátku moc nepůjde, ničeho se ale neboj, je to naprosto normální. Pravidelné klikání ti totiž neodpustí ani ty nejmenší chybičky. Někdy tak můžeš dostat pocit, že zařízení zrychluje, přeskakuje noty nebo ti všelijak háže klacky pod nohy. Pokud ale budeš poctivě trénovat, sám si brzy všimneš obrovského pokroku nejen v tandemu s metronomem, ale i při hře se spoluhráči nebo hudebním podkladem.

  • Online bicí automaty

Pokud už tě otravuje a nudí jednotvárný zvuk metronomu a do cvičení se musíš nutit, můžeš vyzkoušet jeden z online dostupných bicích automatů, neboli Drum machines. Nepříjemné monotónní klikání tak nahradíš téměř plnohodnotným bubeníkem a cvičení si tak rázem začneš opět užívat.

Navíc ovládání takových programů není žádná věda. Velmi rychle a intuitivně si můžeš naprogramovat rytmickou sekvenci. Ta ti může pomoci jak v trénování, tak i ve skládání nových písniček. Nejsou to ale jen bicí, které si do takových aplikací můžeš zadat. Řada prográmků umožňuje naprogramování vlastní baskytary nebo syntezátory, což se ti při skládání nových věcí bude pořádně hodit. I tady si můžeš jednoduše měnit tempo podkladu a většina aplikací dovolí použít i různé efekty, zvuky bicích nebo přednastavené sekvence, díky nimž můžeš bez programování hned začít s cvičením. Pokud se ti nechce na internetu vybírat ze široké nabídky aplikací, doporučíme ti například OneMotion Drum Machine nebo Drumbit online Drum Machine, které kromě jiných obsahují všechny výše zmíněné funkce.

Drumbit online Drum Machine

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů