Jak správně naladit kytaru

Ještě než se pustíš do samotného hraní, je nutné mít správně naladěný nástroj. Pro někoho to může být těžká výzva, ale není třeba mít jakékoliv obavy. Kytara se ráda rozlaďuje, pokud se kolem ní často střídá teplota. Své způsobuje také změna vlhkosti vzduchu, ale i intenzita hraní a podobně. Rozladěnou kytaru pozná bezpečně i laik, stačí zmáčknout jakýkoliv akord, a pokud se místo libých tónů ozývají pazvuky tahající za uši, je něco špatně. V následujících bodech ti shrneme zásady, jakými se při ladění nástroje řídit.

Základy ladění kytary

Nejprve je třeba se seznámit s ladícími mechanikami, které se nachází na hlavě kytary. Otáčením šestice kolíků se mění výška tónu na jednotlivých strunách – napínáním jej zvyšujeme a naopak povolováním se stává hlubším. Aby se nestala nehoda, že ti při ladění praskne struna, je důležité znát názvy jednotlivých strun odpovídající tónům, do kterého jsou naladěné. Standardní ladění kytary se šesti strunami je vzestupně od hlubokého tónu E A D G HE. V případě ukulele, které má pouze čtyři struny, je ladění G C E A.

Jak naladit kytaru

V zásadě existují dva způsoby, jak správně naladit kytaru. Pro začínající hráče je ale vždy nejjednodušší použít elektronickou ladičku. Nejčastější volbou kytaristů jsou klipové ladičky, které se jednoduše přicvaknou na hlavu kytary. Pro elektroakustické a elektrické kytary je možné využít i pedálových ladiček, které mohou být zapojené zároveň s kytarovými efekty. Využít se dá i některé z řad mobilních aplikací pro chytré telefony, nicméně u nich může být kvalita ladění zkreslená vnějším prostředím.

Klipová ladička, pedálová ladička a mobilní aplikace

U elektronických ladiček stačí brnknout na strunu a hned poznáme, zda je struna podladěná nebo nadladěná. Je třeba připomenout, že každá ladička znázorňuje míru rozladění odlišně, nicméně zobrazení na nich bývá tak intuitivní, že problém rozpozná i úplný laik. Stačí si jen hlídat, zda zobrazený tón odpovídá názvu laděné struny a poté otáčet kolíky, dokud se na displeji nezobrazí, že je struna správně naladěná.

Druhým způsobem je ladění struny na základě udání takzvaného referenčního tónu, podle něhož se lidově řečeno od ucha naladí zbytek strun. Není to ale žádná legrace a takto své nástroje ladí spíše zkušení hráči nebo lidé s velmi dobrým hudebním sluchem. Ten je ale možné natrénovat, nicméně k tomu vede poměrně dlouhá cesta.

Pokud se o to ale přeci jen chceš pokusit, je třeba si nejprve naladit nejhlubší strunu E podle jiného nástroje nebo podle mustru daného tónu na internetu. Mizivý zlomek hudebníků ale nepotřebuje ani to, protože disponují absolutním hudebním sluchem a správnou výšku tónu trefí od boku. Po naladění hlubokého Éčka zmáčkni strunu na pátém pražci, na němž získáš tón A, který odpovídá správnému ladění následující struny. Podle získaného tónu tedy naladíš vedlejší slabší strunu a takto pokračuješ na všech strunách. Pozor ale u čtvrté (G) a páté struny (H)! Právě tón H získáme ne zmáčknutím struny G na 5. pražci, ale o jeden níže, tedy na čtvrtém pražci. Následující nejtenčí strunu E ladíme už opět podle 5. pražce.

Jak často ladit kytaru

Zdaleka nejlepší je kytaru ladit vždy, když se chystáš si zahrát. Občas je dobré si ladění zkontrolovat i během hry, často se totiž stává, že vlivem vytahování strun nebo delší hrou zkrátka některé struny lehce rozladí. Poznáš to jednoduše, pokud ti při hře znějí akordy divně. Pak je ideální čas si zkontrolovat, na kterých strunách vznikl problém.

Chceš se zlepšit ve hře na kytaru?

Vyzkoušej zdarma nejpopulárnější ArtMaster online kurz kytary s Honzou Ponocným. Pokračovat na detail kurzu >>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů