4 parametry, podle kterých vybíráme ukulele

Podle čeho se rozhodovat při výběru

Jsou jich stovky a každé vypadá, že je to pro tebe přesně to pravé. Křiklavé barvy těla střídají jejich zajímavá zpracování, ale ne a ne si vybrat. Na trhu je spousta lákavých modelů ukulele, ale jak si zvolit to správné? Pokud jsi na pochybách a nevíš, po kterém sáhnout, my ti milerádi poradíme. V několika bodech ti shrneme zásady, kterými se při výběru vhodného nástroje řídit.

1) Cena

Pokud vybíráte své první ukulele, zřejmě budeš jako první koukat po ceně. Hned na začátku si stanov hranici, přes kterou nepůjdeš. Spousta modelů začíná s cenou už na pětistovce, ale musíš počítat s tím, že v takové hodnotě kvalitní ukulele zkrátka nepořídíš. Takové kusy bývají vyrobené z méně kvalitních dřev a jejich zpracování se odráží na hratelnosti nástroje i na zvuku či intonaci. A co si budeme povídat, není nic horšího než se učit na ukulele, které neladí nebo mu drnčí struny. Ideální je hned na začátku sáhnout po střední třídě, v níž najdeš kusy v rozmezí 1 až 2 tisíc korun. I mezi nimi se občas dá narazit na opravdu kvalitní nástroj.

2) Typ ukulele a jejich vlastnosti

Při prohlídce v obchodě si určitě všimneš, že modely se liší také podle velikosti, což má zásadní vliv na výsledný zvuk. Běžně se dán narazit na čtyři základní velikosti – nejmenší jsou sopránová ukulele, následují koncertní, tenorová a barytonová. Pro první tři typy platí standardní ladění nástroje G C E A. V následujících odstavcích pro tebe rozebereme jednotlivé typy ukulele.

  • Nejoblíbenější je sopránové ukulele, které je nejmenší a obecně vnímáno jako standardní rozměr nástroje. Poznáš ho spolehlivě podle vysokého a jemného zvuku, ale právě kvůli své velikosti s ním mohou mít při hře někteří hráči problémy. Tento typ má totiž pražce blízko u sebe, tím pádem je na hmatníku o poznání méně místa.
  • Koncertní ukulele je ideální pro ty, kterým se líbí klasický zvuk nástroje, ale potřebují mít na hmatníku více místa. Pro začátečníka je právě tento typ nejlepší volbou.
  • Naopak profesionální hráči zpravidla volí tenorové ukulele, které je oblíbené pro svůj hutnější zvuk a delší hmatník. Daleko víc se tak hodí pro takzvaný fingerstyle nebo jiné instrumentálně obtížnější styly hry.
  • Barytonové ukulele už se díky své velikosti podobá kytaře, a to jak vzhledem, tak i zvukem. Navíc má odlišné ladění D G B E, tedy stejně jako spodní čtyři struny klasické kytary. Oblíbené je především pro své robustní zpracování a daleko větší prostor mezi pražci. Pokud ale máš raději klasický „havajský“ zvuk nástroje, doporučíme ti jeden ze tří předchozích typů nástroje.

3) Dřevo a zvuk

Na zvuk nástroje má také zásadní vliv materiál, ze kterého je vyrobený. Různé typy dřeva mají i jiný zvuk. Například pro mahagon je typický spíše jemný a měkký zvuk, zatímco smrk nebo cedr zní o něco jasněji a hlasitěji. Pochopitelně je ale lepší si takové nástroje před koupí „osahat“ a na vlastní uši se přesvědčit, jaký zvuk ti vyhovuje. To platí obecně i pro výběr různých typů ukulele.

Struny

Hned na začátku je třeba si pohlídat vzdálenost strun od hmatníku. Pokud budeš mít pocit, že máš struny od krku dál, budeš muset vyvinout více tlaku na struny, aby zněly správně. Na druhou stranu si dej pozor na to, aby nebyly struny až moc blízko hmatníku. Pak mohou při hře drnčet, což se stává hlavně u levnějších kusů. Kvalitu hry můžeš ovlivnit i volbou lepších strun, které je třeba pravidelně měnit. Jednou z nejlepších a nejpopulárnějších značek jsou struny od firmy Aquila.

Chceš začít hrát na ukulele?

V online minikurzu ukulele pro začátečníky se naučíš základy hry, rytmus, akordy a několik písniček. 30 mini videí v 10 lekcích koupíš jen za 590,-Kč.

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů