Jedna z naprosto základních dovedností, bez níž se jako majitel kytary či ukulele časem neobejdeš, je schopnost vyměnit na nástroji struny. V několika bodech ti shrneme, co vše k tomu potřebuješ znát a umět.
1) Kdy struny měnit?
Zpravidla je nejvyšší čas k výměně strun, když postupně začnou ztrácet svůj jasný zvuk. Časem také začnou být nepříjemné na dotyk, méně po nich prsty kloužou nebo se na nich postupně začne objevovat koroze a začíná hrozit, že některá ze strun při hře praskne. Co vše ale ovlivňuje, jak rychle se struny opotřebují?
– Jak často a dlouho hraješ
– Způsob, jakým hraješ
– Prostředí, v níž se hraje nebo je kytara uskladněná
– Čistota rukou při hře
– Použitý typ strun
Pokud ti nějaká struna praskne, vždy je nejlepší vyměnit na nástroji všechny. Nová struna bude v opačném případě znít daleko lépe než ostatní ohrané.
2) Jaký typ strun zvolit?
V obchodech najdeš desítky druhů strun od různých výrobců, které se budou lišit hned v několika parametrech. Různý může být například materiál, z něhož jsou vyrobené, nebo také samotný způsob výroby. Některé typy mohou mít na sobě speciální vrstvu chránící struny od potu nebo nečistot. Do ruky se ti ale mohou dostat i struny speciálně vyrobené pro jiné ladění kytary.
Výběr správných strun se ve spoustě případů odvíjí na preferencích a stylu hry, rozdíly jsou znát především na zvuku a dalších vlastnostech strun. K tomu se ale začátečník dostane až po čase, kdy si vyzkouší různé typy strun. Pokud si nevíš rady se správným výběrem, neboj se obrátit na odborníky v obchodech s hudebninami, kde ti určitě doporučí vhodné struny.
3) Jak vyměnit struny na akustické kytaře?
- Strunu postupně uvolni a vytáhni z očka ladící mechaniky. Uvolňování a navíjení strun si můžeš ulehčit díky použití kličky na navíjení strun.
- Struna ti nyní drží už jen pod kolíkem, který ji drží na kobylce. Zkus za ní opatrně zatáhnout a společně s kolíkem ji vytáhnout. Pokud je kolík pevně usazený a nehýbe se, pokus se jej vytáhnout prsty. Pomoci si můžeš i kličkou na navíjení strun, která má v sobě pro tyto účely vyrobený speciální otvor. Můžeš zkusit také šroubovák či kleště, v takovém případě ale buď velmi opatrný, ať si nepoškrábeš lak nebo jinak nástroj nepoškodíš.
- Nyní přichází řada na kytarovou kosmetiku, která je vhodná na čištění hmatníku. Při hře se na něm usazují nečistoty včetně zbytků kůže. Použitím vhodného přípravku můžeš prodloužit životnost jednotlivých částí, ale i nástroje jako takového.
- Nyní už můžeš sáhnout po nových strunách. Rozbal je a zkontroluj si, v jakém pořadí je třeba je na nástroj napínat. Struny jsou zpravidla označené odlišnou barvou, abys mohl poznat jejich tloušťku a usadit je na správné místo. Můžeš se setkat i s označením číslem, vždy ale najdeš legendu s návodem na obalu strun.
- Při vkládání struny do kobylky lehce ohni její konec (asi o 45°) a kolíkem ji opatrně zamáčkni do kobylky. Konc struny musí být zasazen do drážky kolíku tak, aby se při navíjení mohla maximálně napnout. Drážka vždy směřuje směrem ke krku.
- Natáhni strunu přes správnou drážku kobylky a nultého pražce a provlékni ji dírou v ladicí mechanice. Ta by měla směřovat směrem ke krku. Než strunu do díry zasuneš, je dobré ji alespoň jednou omotat kolem mechaniky. Struna tak bude na kolíčku lépe uchycená a bude tak daleko lépe držet při ladění.
- Nyní musíš strunu navinout, dokud nebude dostatečně napnutá, ale pozor! Postupuj velmi opatrně a navíjej ji s citem, protože příliš velký tlak by mohl způsobit prasknutí nové struny. Na horní straně hlavy otáčej kolíčkem mechaniky proti směru hodinových ručiček a na spodní straně po směru tak, aby struna vždy vedla vnitřní stranou kolíku. Aby ti z kytary nečouhaly zbytky strun jako dráty, je dobré jejich konce v blízkosti kolíku ustřihnout kleštěmi.
- Gratulujeme, první struna navinutá! Nyní stejný postup opakuj i u zbylých strun. Nakonec je třeba kytaru naladit, přičemž můžeš struny lehce vytahat, aby si rychleji takzvaně sedly a lépe držely ladění. Zpočátku se ale připrav na to, že budeš muset kytaru často ladit, než se vše správně usadí.
Výměna strun u elektrické kytary a ukulele
I zde je možné použít stejný postup jako u výměny strun na akustické kytaře. Jediný rozdíl je zde ve způsobu uchycení strun na kobylce.
- V případě elektrické kytary je třeba protáhnout strunu otvorem, jenž vede skrz tělo. Některé kytary mají ale mechaniky vyřešené tak, že stačí pouze strunu protáhnout skrz kobylku. Její zpravidla barevná hlavička celou strunu zajistí a kolík zde tak není potřeba.
- U strun na ukulele musíš počítat s tím, že většinou nemají žádnou hlavičku, takže je třeba je na kobylku navázat úplně jinak. Na konci struny udělej velký uzel, který strunu zajistí a tím pádem bude plnit funkci hlavičky. Poté stačí strunu jednoduše protáhnout kobylkou.
- Pro uchycení můžeš využít také speciální uzel, návod na jeho vytvoření najdeš zde