Jednou ze základních dovedností každého kytaristy by měla být znalost akordových diagramů. Že to pro tebe zní složitě? Není žádný důvod k obavám, jejich pochopení je vcelku snadné a my ti v několika dalších krocích vysvětlíme, co takové diagramy jsou a jak s nimi správně pracovat.
Akordové diagramy jsou pro začínající kytaristy nebo ukulelisty naprosto klíčovou pomůckou, kterou by měl co nejdříve ovládat. Na úvod si musíme říct, že akord se skládá z alespoň tří tónů, které jsou zahrané ve stejný okamžik. Střídáním těchto souzvuků lze hrát téměř jakoukoliv písničku, na kterou si vzpomeneš. Samotné diagramy ti pak jednotlivé akordy jednoduše znázorňují, díky čemuž se píseň snadněji naučíš. V několika dalších krocích ti teď ukážeme, jak takové značky číst.
1) V diagramu uvidíš šest svislých linek, které znázorňují jednotlivé struny nástroje. Krajní levá linka reprezentuje nejtlustší strunu (na kytaře hluboké E), naopak krajní pravá linka zastupuje nejtenčí strunu (na kytaře vysoké E).
2) Svislé linky v diagramu přetínají také vodorovné čáry, ty znázorňují jednotlivé pražce. Zcela nahoře uvidíš tučnou linku, ta reprezentuje nultý pražec, kde jsou struny zasazené do drážek a vedou dále k ladicím mechanikám.
3) Ve vzniklých mřížkách na jednotlivých svislých linkách uvidíš černé tečky s číslem. Jejich umístění v diagramu nám ukazuje, na kterou strunu a na který pražec je třeba položit prsty. Struny, a nichž se černé tečky objevují, musí v akordu vždy zaznít.
4) Samotná čísla v tečkách ukazují, který prst na danou stranu umístit.
Číslo 1 = ukazováček
Číslo 2 = prostředníček
Číslo 3 = prsteníček
Číslo 4 = malíček
Občas se v diagramu objeví písmeno T, které znamená, že je třeba použít i palec.
5) Diagram obsahuje také prázdná kolečka a křížky, jako v piškvorkách, a uvidíš je znázorněné nad nultým pražcem. Kolečko znamená, že daná struna zazní bez stisku jakéhokoliv pražce, tedy že bude prázdná. Křížek pak ukazuje, že daná struna nemá zaznít vůbec.
Výborným pomocníkem pro většinu pomocníků je online služba Chordify, která dokáže převést hudbu z YouTube, Deezeru, Soundcloudu nebo obyčejných mp3 souborů na akordy. Aplikace si poradí s přehrávaným audiosignálem tak, že jej dokáže převést na akordy tak, že je lze číst z grafického zápisu. Písničku si pak můžeš přehrát se znázorněnými akordy díky vestavěnému přehrávači.
Díky tomuto systému snadno při učení zjistíš, jaké akordy se v písni hrají, ale také, v jaký moment je zahrát nebo kdy je změnit. Nespornou výhodou je také transpozice skladeb (převedení do jiné tóniny – hrají se stejné postupy s jinými akordy), vytvoření smyčky nebo celou píseň zpomalit. Díky tomu se Chordify stane tvým vítaným společníkem v prvních hudebních krůčcích.
Celá aplikace je zdarma, ale je nutné počítat s omezením některých funkcí (například denní omezení počtu přehrání písní). Nicméně pokud ti práce s Chordify vyhovuje, můžeš si její plnou verzi za nijak vysoký poplatek registrovat. Jen je nutné dávat pozor na občasné chyby, kteeré se v písních mohou objevit. Bohužel i stroje někdy dělají chyby.
Pro znázornění si můžeš vyzkoušet Chordify u písničky Knockin’ on Heaven’s Door od Boba Dylana.